رانندگی در آمریکا

bandz 15 آبان 1400 2 دیدگاه

موضوع راهنمایی و رانندگی در آمریکا شاید اغلب برای افرادی که به‌ تازگی قصد گرفتن گواهینامه را دارند، جالب باشد. مردم اغلب برای مقایسه قوانین راهنمایی و رانندگی در آمریکا با کشور خودشان، به‌دنبال آشنایی با این مقررات می‌روند. برخی دیگر نیز که قصد مسافرت طولانی‌ مدت یا مهاجرت به آمریکا را دارند به یادگیری قوانین این کشور روی می‌آورند. درصد خیلی کمی از مردم نیز ممکن است تنها از روی کنجکاوی، علاقه وافر به ایالت متحده آمریکا و یا افزودن به معلومات و اطلاعات عمومی خود درپی تحقیق درباره قوانین راهنمایی و رانندگی در آمریکا باشند.

یکی از راه‌های پی بردن به کارآمدی یا ناکارآمدی قوانین راهنمایی و رانندگی در آمریکا نگاه به آمار تصادفات جاده‌ای، مجروحان و کشته‌شدگان ناشی از آن است. این آمار و اطلاعات شاید منبع خوب و موثقی برای پی بردن به کیفیت این قوانین باشد، هرچند عوامل زیادی در این مورد دخیل اند، مانند جمعیت، وضعیت راه‌ها، ساخت و کیفیت خودروها و… .

 

رانندگی-در-آمریکا1

 

بخش‌های مختلف راهنمایی و رانندگی در آمریکا

 مفهوم راهنمایی و رانندگی در آمریکا از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که با یکدیگر در ارتباط ا‌ند.

 • راه‌ها و مسیرها
 •  اتومبیل‌ها
 •  قوانین و مقررات

 راه‌ها و مسیرها ابتدایی‌ترین و پایه‌ای‌ترین امکان لازم برای حمل‌ونقل و جابجایی هستند که درواقع راهنمایی و رانندگی در بستر آن اتفاق می‌افتد. راه‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها اهمیت زیادی در رشد و پیشرفت کشور دارند و یکی از الزامات و معیارهای توسعه‌یافتگی به شمار می‌آیند. راه‌ها و مسیرها نیز مانند دیگر تجهیزات و امکانات کشور بعد از مدتی فرسوده و ازکارافتاده خواهند شد و به‌همین‌علت دولت آمریکا بایستی مبلغی را برای هزینه‌های استهلاک برای آن‌ها در نظر گیرد.

 رکنی دیگر راهنمایی و رانندگی در آمریکا اتومبیل‌ها ماشین‌آلات هستند که نیاز به آن از طریق تولید و واردات برطرف می‌شود. ایالات‌متحده آمریکا از دیرباز به ساخت و تولید بهترین خودروها شهرت داشت و این امر همچنان ادامه دارد. ماشین‌ها در بحث تصادفات و مسائل مربوط به آن نقش و اهمیت زیادی دارند.

 ضلع سوم مثلث راهنمایی و رانندگی در آمریکا وضع قوانین و مقررات مربوط به آن است. قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی درحقیقت عاملی است که برروی دو رکن قبلی یعنی راه‌ها و خودروها و همچنین ارتباط بین آن دو قرار می‌گیرد و از رخداد تصادفات جلوگیری می‌کند. به‌نظر می‌رسد نقش و تاثیر این عامل در بحث تصادفات رانندگی از بقیه بیشتر است و آمارهای کم تصادف‌ها در آمریکا را می‌توان به لطف این مورد دانست.

آشنایی با راهنمایی و رانندگی در آمریکا

آشنایی با اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی در آمریکا و یادگیری آن در درجه اول برای ساکنین این منطقه و سپس برای افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند واجب و ضروری می‌شود. این افراد بایستی در ابتدای امر آشنایی و تسلطی نسبی به زبان انگلیسی داشته باشند که برای این کار می‌توانند از آموزش زبان انگلیسی با بردیا استفاده کنند. آموزش زبان انگلیسی با بردیا یکی از روش‌های فراگیری زبان انگلیسی است که یادگیری آن نه‌تنها برای مسافران و مهاجران بلکه برای همه مردم جهان امری مهم و ضروری محسوب می‌شود.

مرحله بعد مطالعه آشنایی تسلط به آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی در آمریکا است که به نوبه خود اهمیت زیادی دارد. کسانی که قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند اگر در کشور خودشان موفق به گرفتن گواهینامه شده‌اند، این امر برایشان آسان‌تر خواهد. چراکه کافی است با نگاهی اجمالی به مقررات آن کشور تنها مقایسه‌ای مختصر انجام دهند.

رانندگی-در-آمریکا3

پلیس راهنمایی و رانندگی در آمریکا

 به‌طورکلی پلیس در ایالات‌متحده را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • پلیس نیروی انتظامی
 • پلیس راهنمایی و رانندگی

 پلیس نیروی انتظامی مسئول رسیدگی به جرائم جنایی، مالی، مواد مخدر و… است و وظیفه آن رسیدگی به این امور می‌باشد. درحالی‌که پلیس راهنمایی و رانندگی در آمریکا تنها به تصادفات و تخلفات مربوط به راهنمایی و رانندگی رسیدگی می‌کند و باقی مسائل خارج از دایره نفوذ و مسئولیت اوست.

قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در آمریکا

 قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی را می‌توان به طور کلی به دو دسته تقسیم کرد:

 • قوانین و مقرراتی که تعیین می‌کند رانندگان موظف‌ اند چه دستورالعمل‌هایی را انجام دهند، چه مسائلی را رعایت کنند و چه نکاتی را به اجرا دربیاورند.
 • قوانین و مقرراتی که جریمه‌ها و مجازات‌ها و حتی پاداش‌ها را تعیین می‌کند.

 به‌نظر می‌رسد قوانین و مقرراتی که وظایف و تکالیف رانندگان را مشخص و معلوم می‌کند بسیار وسیع‌تر از دیگر قوانین است. در این‌گونه مقررات باید آیین‌نامه‌ای دقیق و کامل و مفصل نوشته و ارائه گردد. در مرحله بعد باید علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی، خط‌کشی‌ها و محدوده‌ها طراحی و معلوم شوند. سپس نقشه کاملی از راه‌ها، خیابان‌ها، جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و مراکز خدماتی و همچنین پدیده‌های طبیعی تهیه گردد. درنهایت بایستی درس‌نامه ها و اصول آموزشی برای پلیس‌های راهنمایی و رانندگی نوشته شود در این اصول باید نحوه کار و دستورالعمل‌هایی برای پلیس‌های مربوطه مشخص گردد.

در قوانین و مقرراتی که جریمه‌ها و مجازات‌ها تعیین می‌شود، درحقیقت معلوم می‌گردد که چه راهکارهایی را می‌توان برای هدایت افراد به رعایت آن‌ها به کار برد. به نظر می‌رسد قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در آمریکا، قوانین سخت‌گیرانه تری است.

رانندگی-در-آمریکا2

 

امکانات و تجهیزات راهنمایی و رانندگی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته غربی در جهان، از تجهیزات و تکنولوژی های پیشرفته و جالبی در زمینه راهنمایی و رانندگی کشورشان بهره گرفته اند. از جمله مهمترین این تجهیزات می‌توان به دوربین‌های مداربسته هوشمند، پارک‌ومترهای دیجیتالی، پل‌های اتوماتیک، چراغ‌های هوشمند و خودکار و… اشاره کرد.

برای مثال در راهنمایی و رانندگی آمریکا دوربین‌های مداربسته هوشمند به این شیوه عمل می‌کنند که در راه‌ها و جاده‌ها به فاصله‌های کم از همدیگر قرارداده می‌شوند و میانگین سرعت خودروها را محاسبه می‌کنند و به این شیوه فرار از دوربین برای رانندگان میسر نخواهد یود. یا در نمونه ای دیگر از چراغ های هوشمند در جاده‌ها و خیابان‌های خلوت استفاده شده‌است. این چراغ‌ها به اینگونه عمل می‌کنند که سنسورهای آنها با عبور خودرو فعال و روشن می‌شوند و بعد از گذشت آن دوباره به حالت اولیه و خاموش خود بازمی‌گردد. استفاده از این تجهیزات و فناوری‌های نوین به رعایت بهتر قوانین راهنمایی و رانندگی در آمریکا کمک کرده‌است.

نظر (02)

 1. Tony Stark
  8 آذر 1400

  باعث افتخار یه ایرانی
  آفرین پسر باهوش و نکته سنج

  پاسخ
  • Bardia
   14 آذر 1400

   ممنونم 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *