سیتیزنی در آمریکا

bandz 15 آبان 1400 0 دیدگاه

سیتیزنی یا شهروندی در آمریکا مسئله‌ای است که بخش قابل‌ِ توجهی از آن به موارد متعددی مانند قوانین و مقررات کشور، فرهنگ، مسئولیت پذیری افراد و… برمی‌گردد. مفهوم شهروند به تمام افرادی اطلاق می‌شود که در یک شهر ساکن هستند، در آن زندگی می‌کنند، از حقوق آن بهره‌مند می‌شوند و تکالیف مربوط آن را برعهده می‌گیرند. شاید تنها تفاوت سیتیزنی در آمریکا با دیگر کشورها در قوانین و مقررات این کشورها باشد، چراکه حقوق و تکالیف مردم را قانون برقرار درآن کشور تعیین می‌کند.

حقوق و تکالیف دو روی یک سکه‌اند. این دو مفهوم همواره همراه باهم، در ارتباط باهم و در مقابل همدیگر قرار دارند و هیچ‌گاه بدون یکدیگر ظاهر نمی‌شوند. حقوق و تکالیف شهروندی نیز این‌گونه‌اند، به عبارت دیگر همانگونه که شهروندان در آمریکا از حقوق و مزایایی برخوردارند، در مقابل وظایف و تکالیفی نیز بر عهده دارند.

حقوق سیتیزنی در آمریکا

سیتیزنی-در-آمریکا3

حقوق شهروندی در آمریکا را می‌توان به طور کلی به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد:

 • بهره‌مندی از امنیت و آرامش
 • بهره‌مندی از خدمات عمومی مانند آب، برق، گاز، تلفن و …
 • بهره‌مندی از خدمات عمرانی از قبیل راه‌هاو جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و…
 • بهره‌مندی از خدمات امدادی مانند اورژانس‌ها، آتش‌نشانی‌ها، پلیس‌ها و …
 • بهره‌مندی از خدمات شهری مانند حفظ نظافت، ایجاد و نگهداری از فضای سبز و …

در شهروندی در آمریکا و به طور کلی در دیگر کشورها برخورداری از چنین امکانات و مزایایی، از حقوق طبیعی و مسلم مردم محسوب شده و دولت برای تامین این حقوق تلاش می‌کند. به طور عام هر شهروندی حق بهره‌مندی از امنیت و آسایش، امکانات رفاهی، زیرساخت ها، محیط سالم برای زندگی و… را دارد.

تکالیف و وظایف سیتیزنی در آمریکا

سیتیزنی-در-آمریکا1

در مقابل تکالیف شهروندی نیز در آمریکا را نیز می‌تون به در اقسام مختلف قرار داد:

 • مسئولیت حفظ نظافت و پاکیزگی از انواع آلودگی‌های صوتی، هوا، آب، خاک و…
 • مسئولیت پرداخت کامل و به موقع مالیت‌ها، قبض‌ها، عوارض و..
 • مسئولیت کمک و همکاری در برقراری و حفظ نظم شهر
 • مسئولیت مشارکت و همکاری با نیروهای انتظامی و اضطراری
 • مسئولیت مشارکت در حفظ امنیت و آرامش برقرار در شهر

همانطور که شهروندان در مناطق مختلف مزایا و خدماتی را طلب می‌کنند، در مقابل وظایفی نیز برعهده خواهند داشت که انجام این تکالیف شهروندی برای آنها ضروری محسوب می‌شود. اصول شهروندی در آمریکا نیز از همین اصل پیروی می‌کند و از آنها در مقابل ارائه امکانات رفاهی رعایت برخی نکات را خواستار می‌شود.

اغلب مردم و شهروندان ساکن در این ایالت به دلیل فرهنگ سازی صحیح و خوگیری به اصول زندگی شهری اکثرا به وظایف و مسئولیت‌های شهروندی خود عمل می‌کنند و رعایت برخی از این نکات از قبیل کوشش در حفظ نظم و نظافت شهر برایشان امری بدیهی است. شاید بتوان پرداخت نکردن به موقع مالیت را برای شهروندان در آمریکا تنها تکلیف سخت‌شان به حساب آورد، چراکه آمارهای چند دهه اخیر در این کشور حکایت از فرارهای مالیاتی زیادی دارد.

آشنای با اصول سیتیزنی در آمریکا

سیتیزنی-در-آمریکا2

قوانین و مقررات مربوط به زندگی شهری در آمریکا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است، که شاید این اصول برای یک شهروند آمریکایی اصلا نیازی به مطالعه نداشته باشد، درحالی که برای افراد غیربومی آنها بسیار پیچیده و مشکل باشد. افراد غیربومی در آمریکا مانند مسافران و مهاجران برای رعایت این اصول ابتدا باید مقررات زندگی در شهرهای این ایالت را بیاموزند و سپس در رعایت آنها بکوشند. مسلم است که فراگیری این قوانین در وهله اول نیازمند تسلطی نسبی به زبان انگلیسی است. آموزش زبان انگلیسی با بردیا یکی از راه‌های یادگیری این زبان بین المللی است که برای تسلط به آن برای دنیای سرتاسر دیجیتال و مجازی امروز بسیار حیاتی و ضروری است.

اهداف و انتظارات از اصول شهروندی در آمریکا

با توجه به پیچیدگی و ساختار نظام مند و طراحی دقیقی که برای وضع قوانین شهروندی آمریکا بکارگرفته شده،می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این اصول برای رسیدن به اهداف مهم و بلندمدتی پی‌ریزی شده‌اند. برای پی بردن به این اهداف و انتظارات کافی ست نگاهی به دستاوردهای کنونی این کشور بیاندازیم. مشاهده شهری منظم، پیشرفته، اکثرا دیجیتال، رباتیک و دیدن مناظری از این دست، چشم اندازی که قانون‌گذاران این کشور در گذشته داشتند را به وضوح نشان می‌دهد.

اقسام اصول شهروندی در آمریکا

اصول شهروندی در آمریکا را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

 • اصولی که شهروندان در ارتباط با یکدیگر بکار میگیرند
 • اصولی که شهروندان در ارتباط با دولت بکار میگیرند
 • اصولی شهروندان در ارتباط با خودشان و برای حفظ حقوق خودشان بکار میگیرند

اگر به قوانین و مقررات مربوط به شهروندان در آمریکا نگاه کنیم درمی‌یابیم که این اصول یا به ارتباط آنها با همدیگر اشاره می‌کند یا به ارتباط‌شان با دولت و مسئولان و یا به ارتباط‌شان با خود آن افراد. برای مثال شهروندان با کوشش در حفظ پاکیزگی شهر به حقوق همشهریان خود احترام گذاشته‌اند، یا با پرداخت به موقع مالیات‌ها یا قبوض به موقع خود، وظیفه‌شان را نسبت به مسئولان مربوطه انجام داده‌اند و یا راننده‌ای که با رعایت صحیح قوانین راهنمایی و رانندگی به حفظ سلامتی و امنیت خود کمک می‌کند.

رعایت اصول شهروندی در آمریکا

تا به اینجا مطالبی مربوط به اصول شهروندی در آمریکا گفته شد، اما اینکه چقدر این مقررات توسط مردم اجرا شوند و بستگی به عوامل مختلفی دارد. از مهمترین این عوامل می‌توان به مسئولیت پذیری شهروندان، وجدان، فرهنگ نهادینه شده در جامعه و… اشاره کرد. به نظر می‌رسد که مسئولیت‌پذیری و وجدان در افراد امری درونی و تا حدودی فردی باشد، اما عواملی مانند فرهنگ و فرهنگ‌سازی در جامعه، امری عام و همگانی است که در یک سر آن مردم و شهروندان و در سر دیگر آن دولتمردان و مسئولان قرار دارند.

برای فرهنگ‌سازی و درونی‌کردن این اصول شهروندی در آمریکا و رعایت آنها از روش‌ها و راهکار‌های مختلفی استفاده گردیده است. برای مثال بکارگیری تبلیغات گسترده در این زمینه، ساخت و تدارک وسایل و ابزارآلات گوناگون از قبیل سطل‌های مخصوص تفکیک‌زباله، آموزش این اصول از پایه‌های پایین‌تر و ابتدایی به کودکان و… تنها بخش کوچکی از راهبردهای بکار گرفته‌شده در این کشور است.

باتوجه به تمامی نکات گفته‌شده در این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که چاره‌اندیشی در باب این مسائل و مشکلات و بکارگیری اندکی خلاقیت و ایده‌های نوآورانه نباید چندان نادیده گرفته شود. گاهی بکار بردن روش صحیح و تجارب دیگران می‌تواند بسیار سودمند و مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.