گواهینامه در آمریکا

bandz 15 آبان 1400 0 دیدگاه

دریافت گواهینامه رانندگی در آمریکا جزء مهم‌ترین کارهایی است که هر فرد مهاجر به آمریکا اعم از دانشجو یا شهروند عادی باید آن را انجام دهد، بخصوص اگر در ایالت‌هایی سکونت داشته باشد که وسایل حمل و نقل عمومی مانند تاکسی و اتوبوس و مترو به سادگی در دسترس نیستند یا هزینه بالایی دارند.

گواهینامه در آمریکا همچنین می‌تواند برای فرد دارنده، نقش کارت شناسایی را داشته باشد بطوری که برای ورود به اماکن با محدودیت سنی و یا خرید کالاهای خاص مانند مشروبات الکلی و همچنین هنگام خرید کردن با کردیت کارت برای احراز هویت فرد مورد استفاده قرار گیرد و دیگر نیازی به همراه داشتن دیگر مدارک شناسایی با خود نداشته باشید. پس از این بابت، گرفتن این گواهینامه بسیار حائز اهمیت است.

شرایط گرفتن گواهینامه در آمریکا

گواهینامه-در-آمریکا2

گرفتن گواهینامه در آمریکا امری نه چندان سخت و ساده است و با توجه به انواع مختلف گواهینامه (سه دسته تجاری، غیرتجاری و موتورسیکلت)، شرایط مختلفی نیز وجود دارد اما برای راندن خودرو شخصی خود به گرفتن گواهینامه کلاس C غیرتجاری نیاز دارید که شرایط اصلی آن عبارتند از:

  • داشتن حداقل سن مجاز رانندگی (18 سال به بالا)
  • سلامت بینایی (افراد با نمره چشم بسیار بالا قادر به گرفتن مجوز رانندگی)
  • سلامت عقلی و روانی با تایید روانپزشک
  • پرداخت هزینه شهریه که بسته به ایالت های مختلف، مقدار آن متفاوت است
  • قبولی در امتحان کتبی و کسب حد نصاب نمره
  • قبولی در امتحان عملی (پشت فرمان)
  • برای اطمینان از شرایط ذکر شده و دیگر موارد خاص هر ایالت به سایت DMV شهر مرتبط مراجعه کنید.

مراحل اولیه اخذ گواهینامه

گواهینامه-در-آمریکا1

برای دریافت گواهینامه در آمریکا ابتدا باید به سایت یا یکی از مراکز DMV (Driving Motor Vehicles) رفته و فرم های مربوط به اطلاعات شخصی و نوبت‌‎دهی را پر کنید که در این مرحله همراه داشتن مدارکی مانند ویزای دانشجویی آمریکا، پاسپورت یا شماره سوشال سکیوریتی (در صورتی که شهروند آمریکا باشید) که حضور قانونی شما را در آمریکا را تایید کننده الزامی است. پس از تکمیل فرم‌ها و انگشت نگاری، از شما عکسی گرفته می‌شود که بعداً روی کارت گواهینامه چاپ می‌شود. سپس نوبت به پرداخت و بعد آن تست چشم پزشکی می‌رسد. در صورتی که از عینک یا لنز استفاده می‌‎کنید، حتما آن را با خود ببرید.

امتحان کتبی گواهینامه در آمریکا (Written)

اولین مرحله مهم در اخذ گواهینامه در آمریکا، امتحان کتبی یا همان آیین نامه بوده که آزمونی نسبتاً ساده است و معمولا دارای 36 سوال چند گزینه‌ای است که وقت کافی برای پاسخگویی به شما داده می‌شود و آزمون در بعضی ایالت‌ها ماننده کالیفرنیا ویرایش فارسی نیز دارد و می‌توانید به زبان فارسی امتحان دهید که البته بهتر است به ویرایش انگلیسی آن مسلط باشید و در این زمینه می‌توانید از مرجع یادگیری زبان انگلیسی با بردیا کمک بگیرید.

هر فرد اجازه دارد 3 بار در آزمون کتبی شرکت کند و در صورتی که بار اول موفق به کسب نمره قبولی نشدید نگران نباشید ولی سعی کنید که در همان آزمون اول با آمادگی کافی حاضر شده تا دیگر مجبور به اتلاف وقت و شرکت مجدد نباشید. پس از قبولی در این آزمون، به شما اجازه داده می‌شود که همراه با فردی که گواهینامه دارد یا مربی به تمرین عملی پشت فرمان بروید و به یاد داشته باشد که تمرین کردن با افراد زیر 18 سال یا بدون گواهینامه رانندگی غیرقانونی است.

امتحان عملی (درون شهری) گواهینامه در آمریکا

پس از قبولی در امتحان کتبی و گذراندن دوره آموزشی رانندگی، نوبت به آزمون پشت فرمان یا همان عملی می‌رسد که باید قبل از آن حتما نوبت امتحانی بگیرید و بدون نوبت مجاز به امتحان دادن نیستید. برای انتخاب ماشینی که با آن امتحان می‌دهید، می‌توانید از ماشین خود یا یکی از دوستان استفاده کنید و در غیر این صورت می‌توان با مراجعه به یکی از مدارس رانندگی یا مربی‌هایی که به صورت خصوصی تدریس می‌کننده از آن‌ها بخواهید که شما را با خودروی خود برای امتحان عملی همراهی کنند.

اگر در آزمون عملی اول قبول نشدید، می‌توانید مدتی تمرین کنید و دوباره برای دادن آزمون مجدد نوبت بگیرید که باعث پرداخت هزینه بیشتری می‌شود، اما اگر در آزمون قبول شوید، برای شما کارت گواهینامه موقت صادر شده تا زمانی که گواهینامه اصلی برایتان پست می‌شود.

گواهینامه بین المللی در آمریکا

گواهینامه-در-آمریکا3

گواهینامه بین المللی، مجوزی است که به وسیله آن فرد دارنده اجازه رانندگی کردن با وسایل نقلیه موتوری در کشورهای غیر از کشور وطن را دارد و نقش یک گواهینامه رانندگی را در کشور مقصد ایفا می‌کند. برای گرفتن این گواهینامه باید از طریق سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی اقدام نمایید.

با داشتن گواهینامه بین المللی مجوز این را دارید که به مدت یکسال در ایالت های مختلف آمریکا رانندگی کنید و برای گرفتن آن کافی‌ است اسکن مدارک لازم اعم از گواهینامه رسمی جمهوری اسلامی با حداقل یک ماه اعتبار، عکس، گذرنامه و فرم پرشده درخواست به زبان فارسی و انگلیسی را در سایت بارگذاری کرده و یا به نمایندگی های کانون جهانگردی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. اعتبار این گواهینامه به مدت یکسال بوده و بیش از آن حق رانندگی شما در خارج از کشور باطل می‌شود.

گواهینامه TVDL

گواهینامه TVDL یا Temporary Visitor Driver’s License TVDL یک گواهینامه موقت است که بیشتر مورد استفاده دانشجویان مهاجر در آمریکا است. این گواهینامه صرفا یک مجوز رانندگی است و ارزش یک مدرک شناسایی برای استفاده کردن از آن به عنوان مدرک احراز هویتی را ندارد. افراد می‌توانند با مراجعه به بخش های رفاهی دانشگاه خود نسبت به اخذ آن اقدام کنند.

سخن پایانی

در هر صورت برای افرادی که می‌خواهند ساکن یکی از ایالات آمریکا باشند و دارای مجوز رانندگی را باشند و از خودروی شخصی خودشون استفاده کنند، بهترین راه حل گرفتن گواهینامه رسمی آمریکا است، هرچند که پر هزینه ترین راه است اما مشکلات کمتری دارد و به عنوان یک مدرک معتبر هویتی شما کاربردی تر از دیگر مدارک است. ناگفته نماند که گواهینامه بین المللی نیز برای سفرهای کوتاه مدت یا به عنوان مدرکی موقت تا گرفتن گواهینامه اصلی بسیار پرکاربرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.