گرین کارت آمریکا

bandz 15 آبان 1400 0 دیدگاه

گرین کارت یک کارت رسمی است که نشان دهنده اقامت دائم می‌­باشد. گرین کارت آمریکا بسیار مهم است و شما با داشتن آن شهروند آمریکا محسوب می­‌شوید و می­‌توانید از امکاناتی که آمریکا در اختیار شهروندان می‌گذارد، استفاده کنید. هر سال افراد زیادی، روش­های مختلفی را برای گرفتن گرین کارت امتحان می­‌کنند. شما با در دست داشتن گرین کارت می­توانید به صورت دائم و قانونی به کار و تحصیل در این کشور بپردازید. روش­‌های زیادی برای گرفتن گرین کارت آمریکا وجود دارد. در ادامه مقاله در مورد این روش‌­ها مطالبی را بیان خواهیم کرد.

نحوه دریافت گرین کارت آمریکا

گرین-کارت-آمریکا1

شما برای گرفتن گرین کارت باید به دنبال ویزای مناسب خود بروید. بهتر است در مورد اخذ ویزا اطلاعاتی داشته باشید، زیرا در صورت آگاهی نداشتن از انواع ویزا وقت و هزینه­ زیادی هدر خواهد رفت. بهتر است از افرادی که در این کار متخصص هستند، کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

کارشناسان و وکیلان مهاجرتی می­توانند شما را در گرفتن ویزای مناسب و در نهایت گرین کارت راهنمایی کنند. برای دریافت گرین کارت علاوه بر ویزا روش­های دیگری نیز وجود دارد. مثلا می­توانید با پناهندگی یا کمک­‌ها و برنامه‌های بشر دوستانه برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنید.

دریافت گرین کارت به وسیله لاتاری

این برنامه هرسال به وسیله اداره مهاجرت آمریکا انجام می­‌شود. افراد از کشور­های مجاز می‌­توانند در این برنامه شرکت کنند و پس از قرعه کشی اگر قرعه به اسم آن­‌ها درآمد، می‌­توانند برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنند. هر ساله به وسیله لاتاری، به افراد برنده شده ویزا­های گوناگونی داده می­‌شود.

عده ای از سراسر دنیا موفق به دریافت گرین کارت می­‌شوند. برای شرکت در لاتاری نیاز به حرفه یا مهارت خاصی نیست اما قوانین خاص خود را دارد. یکی از مواردی که برای ثبت نام در لاتاری لازم است، پاسپورت می‌­باشد. شرایط سنی ثبت نام در لاتاری 18 سال به بالا است. اگر شما زیر 18 سال باشید، می­توانید به عنوان زیرمجموعه والدین شرکت کنید.

دریافت گرین کارت از طریق ازدواج

اگر همسر شما شهروند آمریکا باشد و تابعیت این کشور را داشته باشد، شما می­توانید به صورت قانونی در این کشور کار و زندگی کنید. اگر فردی گرین کارت آمریکا را داشته باشد، پس از گذشت 3 سال می­تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. در صورتیکه ازدواج غیر­حضوری یا موقت باشد، مورد قبول اداره مهاجرت نیست و حتما باید عقد رسمی انجام شود.

 توجه داشته باشید که اگر ازدواج به صورت صوری باشد، جریمه­‌های سنگین شامل حال شما می­شود و دادگاه برای زندانی کردن شما تشکیل شده و در نهایت از آمریکا دیپورت می­شوید. مدارک لازم جهت اخذ گرین کارت از طریق ازدواج شامل گواهی­نامه، سند ازدواج، گواهی عدم سوء پیشینه، اثبات اقامت همسر در این کشور، تمکن مالی و مدارک ورود قانونی به کشور است.

دریافت گرین کارت با استفاده از روابط خانوادگی

افرادی که مقیم آمریکا هستند و شهروند محسوب می­‌شوند، می­توانند امکان استفاده از گرین کارت را به خویشاوندان خود بدهند. مثلا افرادی که تابعیت این کشور را دارند، می­توانند اقوام نزدیک و خانواده خود را با استفاده از گرین کارت آمریکا به این کشور بیاورند. همچنین افرادی که بالای 21 سال هستند و اقامت دائم این کشور را دارند، با استفاده از شرایطی و به دو شکل می­توانند والدین خود را به آمریکا بیاورند.

 شکل اول دعوت نامه برای اقوام درجه یک است. این ویزا به اعضای خانواده شهروندان تعلق می­گیرد و نوع دوم دعوت نامه برای بستگان درجه دو است. این ویزا به افرادی که با شهروند تابع آمریکا ارتباط خانوادگی دارند، تعلق می­گیرد. این افراد با استفاده از دعوت نامه، گرین کارت می­گیرند و پس از گذشت مدت زمان مشخصی می­توانند اقامت دائم خود را بگیرند.

تفاوت گرین کارت با ویزای دانشجویی

گرین-کارت-آمریکا2

اگر شما مشغول تحصیل در آمریکا باشید، نمی­توانید اقامت دائم این کشور را بگیرید اما می­توانید با استفاده از روش­‌هایی نسبت به دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنید. شما می­‌توانید با استفاده از پیشنهاد کاری، ازدواج با تبعه این کشور، پناهندگی، برنده شدن در لاتاری و از طریق اعضای خانواده ویزای دانشجویی خود را به گرین کارت آمریکا تبدیل کنید.

تفاوت‌­های زیادی بین ویزای دانشجویی و گرین کارت وجود دارد. مثلا شما به عنوان دانشجوی بین الملل نمی‌­توانید شغلی داشته باشید و تنها می­توانید کار پاره وقت انجام دهید. شما با ویزای دانشجویی به عنوان دانشجوی خارجی شناخته می­شوید و شهریه بسیاری پرداخت می‌­کنید اما با گرین کارت آمریکا، دانشجوی آنجا شناخته می­‌شوید و شهریه کم­تری شامل شما می­‌شود.

مدت زمان دریافت گرین کارت

مدت زمانی که طول می‌­کشد تا گرین کارت دریافت شود، بستگی به نوع ویزای شما دارد. به عنوان مثال اگر جزء برندگان لاتاری باشید، گرین کارت آمریکا ظرف دو سال دریافت می­شود اما ویزای خانوادگی ممکن است بیش­تر طول بکشد. اگر ویزای شما مهاجرتی باشد، می­توانید ظرف 90 روز اقامت دائم بگیرید. همچنین برای دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج، حدود 10 الی 40 ماه طول می­کشد. شما با هر نوع ویزایی که به آمریکا بروید، برای دریافت گرین کارت هزینه یکسانی را پرداخت خواهید کرد. این هزینه برای هر فرد 220 دلار می­‌باشد.

گرین-کارت-آمریکا3

سخن پایانی

شما در صورت داشتن گرین کارت می­‌توانید به طور دائم در آمریکا اقامت داشته باشید و دیگر احتیاجی به ویزا نخواهد بود. افرادی که گرین کارت دارند، می­توانند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به عنوان همراه بیاورند. از مزایای دیگر داشتن گرین کارت می­توان به بیمه شدن توسط دولت، سفر به تمام کشور­های دنیا بدون ویزا، کار و تحصیل در آمریکا، کسب شهروندی آمریکا و حق سکونت در این کشور اشاره کرد.

علاوه بر داشتن گرین کارت، شما در بدو ورود به آمریکا برای رفع نیاز­های خود احتیاج به دانستن زبان انگلیسی دارید، در غیر این صورت با مشکلات فراوانی رو به رو خواهید شد. پیشنهاد ما به شما آموزش زبان انگلیسی با بردیا است. با داشتن این آموزش شما قادر به رفع نیاز­های خود خواهید بود. ما در این مقاله سعی کردیم به توضیح گرین کارت و مزیت­های آن بپردازیم. امیدواریم که این مطالب پاسخگوی سوالات شما بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.